O síle dobrých myšlenek (když něco chci, musím to tam vidět).

PhDr. Otakar Fleischmann, Ph.D.

Fakulta zdravotnických studií UJEP a Pedagogická fakulta UJEP

Představte si, že byste se zítra probudili do světa bez lidí…

Psychopata napadne, že by spolu s lidmi zmizely i všechny problémy. Psycholog namítne, že odstraněním všech zrcadel se člověk problému nezbaví. Lidé a naše vztahy s nimi nám především ukazují něco o nás samých. Ano, někdy to bývá těžké. Chyby, které v druhých vídáme, jsou často podobné našim vlastním slabostem. Lidem je nutné se přizpůsobovat, tolerovat jejich jinakost, hledat spolu s nimi kompromisy. To vše nám ale zároveň pomáhá kultivovat a rozvíjet naši lidskost.

Přestože jsme si za poslední dva roky jakžtakž zvykli nahrazovat mnohá lidská setkání virtuální realitou, svět bez skutečných lidí by byl strašlivě prázdný. A prázdnota je nebezpečná v tom, že se v ní mohou začít usazovat démoni. Intelektuální prázdnota, citová vyprázdněnost, bezduchá kultura, vykořeněnost… to vše jsou problémy, které náš kraj až moc dobře zná. Možná souvisejí i s tou prázdnotou, která tu kdysi vyvstala násilím. Nejlepším lékem na ni je snaha zaplňovat ji dobrými lidmi. Proč? Protože mezi lidmi vznikají vztahy. Pletivo citů a myšlenek vedoucí k plnosti lidského společenství.

Ve své profesi psychologa pomáhá Otakar studentům a zaměstnancům UJEP, ale také zdravotníkům a záchranářům ústecké Masarykovy nemocnice, aby se v tom svém jedinečném pletivu myšlenek, citů a mezilidských vztahů vyznali. Snaží se je vést k tomu, aby se stávali aktivními tvůrci svých osudů a dokázali v nich vidět smysl. Se vší vážností, kterou to někdy vyžaduje, ale také s pořádnou dávkou legrace, která je na prázdnotu tím vůbec nejlepším lékem.

 

Text: Anna Škopková
Foto: Josef Růžička
Námět, scénář, režie, kamera, střih a produkce: Anna Škopková, Alex Macháčová a Daniel Augustin pro OMAP UJEP

Otakarovo Apocalypso: FILM

Otakarovo Apocalypso: rozhovor pro #PODCASTYUJEP

Loading...