Do výšek pro nadhled a pokoru.
Mgr. Jana Kasaničová
Rektorát UJEP, kancléřka a tisková mluvčí
Jana má ráda výšky. Mezi její klíčové výškové údaje patří 166cm, 5 680 m n. m., malé e až e2 a ústecká univerzita. První je její vlastní výška. Druhý je největší výška, do které se v Himálaji vyšplhala po svých a s krosnou na zádech. Třetí je hlasový rozsah, kterým disponuje v rámci Vokálního uskupení Panoptikum. A ten čtvrtý je výška, kterou vystudovala, a na které dnes působí jako kancléřka a tisková mluvčí.
Jako tisková mluvčí to Jana nemá jednoduché. Nejen, že neumí lhát, ona neumí ani mlžit nebo se vyhýbat odpovědi. V roli, kdy promlouvá k veřejnosti za instituci čítající kolem 8 tisíc studentů a 1000 zaměstnanců, za instituci, podporující již z podstaty svého založení svobodu myšlení a názorovou pluralitu, je to vlastnost, která Janě práci rozhodně neusnadňuje. Je to ale zároveň vlastnost, díky níž se celý život učí umění vnitřní navigace k podstatě věci na cestě mezi slovy a větami.
Možná i proto tak ráda cestuje. A to nejraději pěšky. Ať už je to (denně) z dobětického sídliště do kampusu UJEP v centru Ústí nad Labem nebo v dalekém pohoří Himálaj. A nebo v České republice, kterou s manželem Pavlem prošla (doslova a do písmene) od Severu po Jih a od Západu po Východ, zdola nahoru i shora dolů.
Ti, kteří dlí ve výšinách, u sebe potřebují mít někoho, kdo si uchovává schopnost procházet všemi úrovněmi a přinášet zprávy o dění vpředu i vzadu, nalevo i napravo, pod mraky i nad nimi. Pro vedení univerzity jsou lidé jako Jana nepostradatelnými průvodci na cestách vedoucích k vzájemnému respektu, komunikaci a spolupráci.
Jana Kasaničová se narodila v Chomutově, vystudovala obor Čeština – Hudební výchova na ústecké Pedagogické fakultě a v počátcích své profesní kariéry se věnovala učitelství a filmové produkci. Posledních 20 let pomáhá k lepší budoucnosti Ústeckého kraje ve funkci tiskové mluvčí a kancléřky na rektorátu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.