Z opuštěné menzy se zrodil Dům umění
Fakulta umění a designu
Málokdo z nových studentů bydlících na kolejích na Klíši v Ústí tuší, jak blízko se od nich nachází ´stánek s uměním´. Respektive galerie pro výtvarné umění a design.

Fakulta umění a designu si v roce 2014 vzala do správy bývalou menzu v areálu vysokoškolských kolejí na Klíši a přebudovala ji na univerzitní kulturně-společenské centrum zvané Dům umění. Rekonstrukci pokryla sama FUD z vlastních investičních prostředků ve výši zhruba 750 tisíc korun.

„Společně s Galerií Emila Filly, Kulturní fabrikou Armaturka a Veřejným sálem Hraničář tak Dům umění představuje nepřehlédnutelný potenciál tvůrčích aktivit, který je jedinečný v kontextu českých regionálních center i veřejnoprávních univerzit.“

autor projektu a hlavní kurátor Domu umění Michal Koleček

Dům umění Ústí disponuje 500 m2 výstavní plochy a dalším zázemím pro organizování uměleckých, vzdělávacích a společenských programů. Brány svým příznivcům a milovníkům umění otevřel 2. března 2016 vernisáží k pozoruhodné výstavě Jaroslava Prášila Okolo bukového stolu. Od té doby se tady pravidelně konají nejen výstavy, ale taktéž četné workshopy či dětské semináře. Otevřeno je od úterý do soboty vždy od 10:00 do 18:00 h. Každou středu je vstup volný.
Dům umění využívá FUD ve spolupráci s dalšími fakultami s humanitními obory též pro výzkumný program navázaný na doktorské studium. Do budoucna je v plánu výstavba dalších multifunkčních prostor pro audiovizuální a hudební projekty, tvůrčí dílny a studentský klub.
„Výstavní a výzkumné aktivity Domu umění zásadním způsobem přispějí k prezentaci široké škály podob současné vizuální kultury v Ústí i přilehlém regionu. Společně s Galerií Emila Filly, Kulturní fabrikou Armaturka a Veřejným sálem Hraničář tak Dům umění představuje nepřehlédnutelný potenciál tvůrčích aktivit, který je jedinečný v kontextu českých regionálních center i veřejnoprávních univerzit,“ uvádí autor projektu a hlavní kurátor Domu umění Michal Koleček.

Rozhovor s Michalem Kolečkem: