Ústí nad Labem
Servis pro Erasmáky? ESN Usti je sázka na jistotu
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně
Ústecká univerzita je zajímavá ve všech ohledech. Proto si ji každý semestr vybírá více než sto zahraničních studentů ze všech koutů světa. Od roku 2014 se o ně stará dobrovolnická studentská organizace Erasmus Student Network (ESN Usti).

Naučit se cizí jazyk, poznat nové lidi, užít si několikaměsíční dobrodružství mimo domov. To všechno se dá skloubit během vzdělávacího programu Evropské unie Erasmus+. Možnost vyzkoušet si život a vzdělávání v evropských zemích mají také studenti, pedagogové a zaměstnanci UJEP, u kterých se Erasmus+ a další mobilitní programy těší stále větší oblibě.

O „erasmáky“ se během jejich pobytu v Ústí stará dobrovolnická studentská organizace Erasmus Student Network. Pomáhá jim se zorientovat na univerzitě, ve městě, a asistuje při zařizování agendy spojené s příjezdem.

Ročně si ústeckou univerzitu vybírá více než stovka zahraničních studentů ze všech koutů Evropy, ale i Turecka, Ruska či Izraele. O „erasmáky“ se během jejich pobytu v Ústí stará od roku 2014 dobrovolnická studentská organizace Erasmus Student Network (ESN Usti). Pomáhá jim se zorientovat na univerzitě, ve městě, a asistuje při zařizování agendy spojené s příjezdem.
Během semestru organizace pořádá rovněž četné sportovní turnaje, karaoke party či promítání filmů.

V plném servisu jsou samozřejmě i pravidelná večerní setkávání zvaná „International Evenings“, kde studenti představují svou národní kulturu formou tance, pohoštění a prezentace.

Po prvním roce činnosti obdržela sekce ESN Usti  na celoevropském ročním setkání sekcí ESN druhé místo v kategorii nejlepší nová sekce ESN. V roce 2015 zasebodovala v projektu „Social Erasmus“, který si klade za cíl zapojení „erasmáků“ do sociálního dění v dané lokalitě. Výtěžek z akce, celkem 7 tisíc korun, putoval Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Tato zdařilá benefice byla navíc vyhlášena nejlepší evropskou ESN akcí týdne, tzv. „Star of the Week 42“.

Sociální aktivity pořádané ESN vynikají svou pestrostí. „Jsou to akce jako venčení pejsků z útulku, návštěvy domů seniorů, mateřských školek nebo setkání s neslyšícími. Ve vánočním období třeba společně uvaříme i pro lidi bez domova,“ doplnila Karla Vaněčková z ESN Usti.

Rozhovor: Všude tady potkávám jeptišky, říká ústecký student v Krakově

Student Fakulty sociálně ekonomické UJEP Ondřej Pixa popisuje své zážitky ze studijní stáže v polském Krakově, kam vycestoval v letním semestru 2015 právě prostřednictvím programu Erasmus+. V historickém sídle polských panovníků, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, strávil půl roku a jak říká, jeho prvotní obavy z pobytu se změnily v nadšení.

Proč jste se rozhodl vycestovat zrovna do Polska?

Má to několik důvodů. V zimním semestru jsem studoval na Universität Rostock v Německu, kde přednášky začínají až v průběhu října a končí v únoru, což je později ve srovnání s UJEP, ale i univerzitami v zahraničí. Pobyt v tomto důležitém přístavu se mi i přes studené Baltské moře velice líbil. Protože možností pro studium v letním semestru 2016 na jiné univerzitě a v jiném městě nebylo tolik, volba padla nakonec na Jagellonskou univerzitu v Krakově, která byla založena v roce 1364 a je považována za nejkvalitnější univerzitu v celém Polsku.

Co jste si myslel, když jste do Polska poprvé dorazil?

Prvotní dojem z města nebyl příliš přívětivý. Viděl jsem oprýskané budovy, překvapil mě také silný provoz ve městě a smog. Obraz města kazilo také deštivé počasí.

Jaké jste měl ubytování?

Bydlel jsem na bytě, který je vzdálen asi 15 minut od centra tramvají. V prostorném bytu nás bydlelo pět, spolubydlící z Francie, Itálie, pokoj jsem sdílel s kamarádem z Čech. Zařízení bytu bylo zcela nové a nemám si na co stěžovat. Měsíčně jsem platil 700 zl., v přepočtu asi 4 400 korun. Pokud se vám ale podaří získat místo na koleji, vydáte kolem 448 korun za osobu na pokoji pro dva.

Co Vás na celém pobytu nejvíce zaujalo?

Nejvíce jsem byl nadšen z univerzity. V rámci výuky jsme prováděli terénní výzkumy, zpracovávali projekty ve skupinách, například, jak kreativně přilákat dnešní zhýčkané turisty i na místa, kam by je v životě nenapadlo jet se podívat. Výsledky prací jsme pak prezentovali před ostatními studenty ze zahraničí i studenty z Polska. V hodinách se velmi živě diskutovalo a profesoři čekali velkou iniciativu ze strany studentů.

Jak se dá v Polsku ideálně strávit den?

Zmíněné oprýskané budovy mají něco do sebe, a když se k tomu přidá pěkné počasí, můžete si vyrazit třeba na kopec Wawel se stejnojmenným hradem a užívat pohled na řeku Wislu. Přitom si koupit po cestě obwarzanek, což je tradiční pečivo v Krakově ve tvaru kroužku, chutná výtečně a dá se koupit za pár korun kdekoliv na ulici.

Jak se Krakov liší od Ústí?

Velkou změnou oproti Ústí jsou v Krakově jeptišky, které potkávám všude ve dne v noci. Zatímco u nás je většina nevěřících, Poláci jsou věřící národ s převahou katolíků. Neprojevuje se to jen přítomností jeptišek, ale třeba i horlivou diskuzí o zákazu potratových klinik v Polsku. I v Krakově jsem narazil na studenty, kteří vyzývali kolemjdoucí k podpisu petice za práva nenarozených dětí.

A mají Poláci rádi Čechy?

Na jednom právnickém večírku jsem se seznámil s polskými studenty, kteří mají Čechy rádi, a když se dozvěděli, že jsem Čech, nezajímali se jen obligátně jako ostatní, odkud jsem apod. Mladí Poláci milují Krtečka, umí zazpívat Jožin z bažin zpaměti, znají ale i české umělce a sportovce. Chtěli po mně také, abych překládal náhodné věty do češtiny, protože náš jazyk jim stejně jako mně ten jejich, přijde velice vtipný.