Nacionalismus 19. stoleti
Historici ví, jak na to aneb Jak Groteska a nadsázka mohou pomoci
Filozofická fakulta
Viděli jste už všechna videa grotesek? Ne? Tak si je nezapomeňte po přečtení článku prohlédnout. Najdete je zcela dole.

„Chtěli jsme přiblížit středoškolákům nacionalismus a rasismus neotřelou, až punkovou formou.“ Tak mluví naši historici o netradičním cyklu vzdělávacích filmů, na kterých 3 roky pracovali.

Šestici vzdělávacích filmových grotesek doplňují dobové zvukové nahrávky i jedinečné archivní materiály.

Závažná témata patriotismu, nacionalismu, rasismu či národovectví v českých zemích v našich dějinách pojali s humorem a nadsázkou. Výsledkem je šestice vzdělávacích filmových grotesek, které doplňují dobové zvukové nahrávky i jedinečné archivní materiály. Hlavní role průvodce se ujal herec a komik ústeckého Činoherního studia Jiří Maryško, jenž je zároveň spoluautorem scénářů.
Vzdělávací filmy doplňuje metodická příručka, jak s neotřelou formou prezentace historie zacházet, která byla podpořena středoškolskými semináři s účastí celkem 150 studentů a 15 pedagogů.
Projekt Patriotismus, nacionalismus a národovectví v českých zemích připravil Ústav slovansko-germánských studií FF UJEP. Významnou měrou se na projektu podíleli také katedra historie, katedra politologie a filozofie FF UJEP, odborníci z pracovišť mimo UJEP a Muzeum města Ústí nad Labem. Nevšední filmové dílo mělo premiéru 29. ledna 2013 v ústeckém kině Mumie.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=XAiBpxdmC-w[/embedyt]