cena EXIT 2011
Cena EXIT formuje dialog mezi českými a slovenskými umělci
Fakulta umění a designu
Prestižní ocenění uděluje FUD za podpory předních českých i slovenských vysokých uměleckých škol. Na vítěze čeká finanční ohodnocení i možnost vlastní výstavy.

Motivovat studenty k vytváření vlastních výtvarných projektů a zároveň jim zprostředkovat nové tvůrčí a společenské vazby. Takové cíle si klade Cena EXIT vyhlašovaná a udělovaná každý druhý rok Fakultou umění a designu UJEP.

Soutěž má charakter bienále a její první ročník se konal už v roce 2003. Přihlásit se do ní mohou čeští a slovenští studenti vysokých uměleckých škol. Účastníci následně obhajují svou práci před předními českými a slovenskými odborníky.

V konečné fázi soutěže mají finalisté možnost ukázat své projekty v prestižní výstavní instituci Galerie Emila Filly v Ústí nad Labem. Vítěz navíc získá stipendium ve výši 30 tisíc korun. Součástí ceny je i termín samostatné autorské výstavy.

Posledním vítězem Ceny EXIT 2015 se stal student AVU v Praze Jiří Žák se svou videoprojekcí Mateřské město. V ní se zabýval konkrétními historickými souvislostmi kolonizace brazilských území obuvnickou společností Baťa.