Denisa Canincová a Zuzana Urbanová
Fakulta zdravotnických studií
Lektorky Denisa a Zuzana během svého studia oboru Porodní asistentka na FZS UJEP připravily pro nastávající maminky a jejich rodinné příslušníky předporodní kurzy. Oslovily celou řadu sponzorů, kteří byli ochotni se na organizaci podílet, skloubily teorii i praxi získané ze školy a od roku 2014 začaly kurzy pravidelně pořádat. Nastávající rodiče vzdělávají ve všech aspektech budoucího mateřství – těhotenství, porodu a šestinedělí. Absolventky kurzů tak mají jedinečnou šanci si mnoho úkonů a činností vyzkoušet tzv. „nanečisto“ za odborného lektorského dohledu a s využitím cvičných modelů. Kurzy v současnosti stále probíhají a mezi nastávajícími maminkami se těší stále větší oblibě.

Na otázky odpovídá Zuzana Urbanová

Proč jste se rozhodly zorganizovat právě předporodní kurzy?

V Ústí je velký nedostatek jak předporodní přípravy, tak cvičení pro těhotné. První nápad jsme měly s Denčou už na Erasmu v Prešově, kdy jsme chodily na předporodní přípravu. Tehdy nás to opravdu chytlo a chtěly jsme se tomu věnovat i po příjezdu do ČR. Nezávisle na to nás oslovila Mgr. Lamplotová, zda bychom kurzy nechtěly vést přímo na fakultě. Bez váhání jsme po tom doslova skočily.

Jak vůbec takový běžný předporodní kurz probíhá?

Sejde se dobře naladěná skupinka šesti maminek, která k nám dochází na pět lekcí. Každá lekce je zaměřena na určitý modul. Začínáme třetím trimestrem, dále procházíme přes porod, kojení a péči o miminko až ke správné manipulaci s novorozencem.

I tatínkové musejí umět miminko vykoupat nebo přebalit.

Účastní se kurzů i tatínkové?

Ano, samozřejmě. Je to přeci i jejich miminko a musejí ho také umět vykoupat anebo přebalit.

Jaké máte na kurzy ohlasy?

Vím, že samochvála smrdí, ale musím říct, že velmi dobré.

Co si myslíte o domácích porodechech?

Přijde mi to jako nezodpovědnost a hazard se životem ženy i dítěte. Člověk nikdy neví, co se během domácího porodu může stát.

Proč by se tedy do vašich kurzů měly budoucí maminky přihlásit?

V první řadě proto, že nebudou vyplašené, až je kdykoli někde v břiše píchne. Probíráme s nimi, co očekávat ve třetím trimestru, aby se pak zbytečně nestrachovaly, že je něco špatně. Neméně důležité je rovněž vědět, kdy vyrazit do porodnice, získat informace o porodu a o tom, jak to chodí v nemocnici, co si vzít s sebou, jaké pomůcky jsou k dispozici v první porodní době anebo například jak správně dýchat během kontrakcí. Myslím si, že se maminky cítí mnohem jistěji, když alespoň tuší, co je čeká a nemine.

Na čem v současnosti pracujete?

Snažíme se rozjet nový projekt ohledně kojení. Takové laktační poradenství. Nechte se překvapit.

Členové týmu
Projekty